ul. Młodych Techników 58, 53-645 Wrocław
+48 660 103 912
biuro@davinci.edu.pl

Freedom Games

logo Ogród Wyobraźni
logo gmf transatlantic foundation
logo wrocław miasto spotkań
logo dofinansowane przez unię europejską

Czym jest Freedom Games?

Freedom Games to gra miejska, inicjatywa edukacyjna, której zadaniem jest zaangażowanie społeczne młodzieży poprzez edukację demokratyczną, aby stały się bardziej świadomymi obywatelami.

Finansowanie

Freedom Games jest finansowana przez projekt PROTEUS Fundacji Transatlantyckiej, współfinansowany przez Unię Europejską, oraz otrzymał patronat Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, a realizowany jest przez Stowarzyszenie Ogród Wyobraźni.

Gra Miejska Freedom Games

W ramach tej inicjatywy tworzymy grę miejską, która pokazując historyczne i kulturowe, szczególne miejsca na mapie Wrocławia, uczy dzieci i młodzież, czym jest społeczeństwo obywatelskie, jak ważna jest kultura i sztuka, dlaczego postawy społeczne są istotne, na czym polega demokratyczny rozwój państwa i społeczeństwa.

Gra miejska Freedom Games odbędzie się 4 czerwca 2025 r., w Parku Szczytnickim, w Dniu Wolności i Praw Obywatelskich. Planujemy udział 200 uczestniczek/uczestników zrekrutowanych z wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Tematyka zadań będzie dotyczyła społeczeństwa obywatelskiego, praworządności, praw człowieka i obywatela, wolności słowa, zasad trójpodziału władzy. Wszystkie zadania odnoszą się do historycznych miejsc na mapie Wrocławia. Termin rozpoczęcia rekrutacji zostanie podany na stronie www.freedomgames.pl.

Warsztaty

Do potrzeb promocji gry miejskiej Freedom Games zostanie zrekrutowana 12-osobowa grupa młodzieży, uczennic i uczniów wrocławskich szkół średnich. Grupa będzie partycypowała w tworzeniu tak planu jak i samej promocji gry miejskiej, we współpracy ze specjalistką ds. social mediów, oraz w partnerstwie i pod opieką ekspercką Katedry Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Warsztaty będą się odbywały od października do lutego 2024 r. w trybie online i offline. Łącznie planujemy cykl 8 warsztatów. W materiałach medialnych uwzględniamy inkluzywność i równość osób reprezentujących różne środowiska, tożsamość płciową, pochodzenie narodowe i etniczne, orientację seksualną, wyznanie, zaplecze kulturowe itp. Wszystko w duchu wolności i demokracji. Zwracamy m.in. uwagę na takie tematy jak: dyskryminacja ludzi w przestrzeni publicznej i konsekwencje prawne takich działań.

Rekrutacja grupy warsztatowej rozpoczyna się 27 września 2024 r., a kończy 18 października 2024 Harmonogram, regulamin i tematyka Warsztatów zostanie podana na stronie www.freedomgames.pl Udział w projekcie: tak w samej grze miejskiej, jak i promocji projektu, ma na celu zachęcenie młodzieży do zaangażowania się w sprawy kraju i udziału w codziennym życiu lokalnych społeczności. Ma zainicjować dyskusję na temat demokracji w Polsce, najważniejszych uregulowań zapisanych w Konstytucji RP, standardów międzynarodowych dotyczących praw człowieka.

Scenariusz gry miejskiej zostanie opublikowany na stronie www.freedomgames.pl, a streaming z jej przebiegu zasili social media projektu.

Zwycięzcy

Gala rozdania nagród odbędzie się po zakończeniu gry miejskiej. Termin zostanie podany na stronie www.freedomgames.pl oraz do wszystkich zgłaszających uczestniczki/ów szkół. Wszystkie uczestniczki/uczestnicy projektu otrzymają dyplomy uczestnictwa.

Uczestnicy 8 warsztatów oraz uczniowie należący do 3 zwycięskich drużyn dostaną karty zakupowe do księgarni Empik, a zwycięska drużyna przyniesie do szkoły 550 euro, które samorząd uczniowski szkoły zgłaszającej drużynę będzie mógł wydać na projekt społecznie użyteczny, który ma rozwiązywać wybrany problem szkolny.