Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Jest to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji.
W ramach programu Erasmus+ we wrześniu 2023 r. uczniowie klas 7 i 8 byli uczestnikami mobilności uczniowskiej mającej miejsce w Holandii. Była to niepowtarzalna okazja nie tylko do zwiedzenia tego jakże interesującego i pięknego kraju, zapoznania się z jego historią i nad wyraz bogatą kulturą, ale także wspaniała sposobność do spotkania naszych uczniów z rówieśnikami przyjmującej nas szkoły, którą była Lentiz Dalton School w Naaldwijk.
Holandia zachwyciła nas architekturą, kulturą, wiatrakami, kanałami wodnymi i sztuką. To tu obejrzeliśmy obrazy Rembrandta van Rijn, van Gogha i Vermeera w Rijsk Museum w Amsterdamie. To tu zakochaliśmy się w urokliwym uniwesyteckim mieście Leiden, w którym studiowała Maria Curie-Skłodowska.
Ogromne wrażenie zrobiła na nas holenderska myśl inżynieryjna, wprowadzająca wyszukane rozwiązania systemu wałów i kanałów, aby uchronić kraj przed wdzierającą się w głąb lądu wodą.
Natomiast Euromast w Rotterdamie stał się okazją do podziwiania niezwykłych widoków na port, miasto i niderlandzkie tereny przybrzeżne.
Wytwórnia serów czy tradycyjnych holenderskich drewniaków oraz skansen wiatraków Zaanse Schans to kolejne atrakcje w naszym dzienniku podróży.
W programie znalazł się również Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze i rozmowa z jego przedstawicielem. Siedząc na widowni pustej sali rozpraw uczniowie wręcz namacalnie mogli doświadczyć jak Prawa Człowieka są tam chronione i egzekwowane, a przestrzeganie prawa jest wartością nadrzędną.
I w końcu spotkania z holenderskimi uczniami z Lentiz Dalton, z którymi nasi uczniowie współtworzyli warsztaty na temat praw dziecka, z wykorzystaniem spuścizny Janusza Korczaka oraz uczestniczyli w Dniu Sportu. Nauka języka angielskiego nie poszła w las, ponieważ mimo pewnego onieśmielenia na początku, uczniowie Leonardo nawiązali kontakt z rówieśnikami ze szkoły holenderskiej komunikując się w języku angielskim.
Nasi uczniowie zaprezentowali przygotowany przez nich krótki film o swojej szkole oraz odpowiadali na pytania uczniów i nauczycieli holenderskich zaciekawionych Szkołą Leonardo da Vinci oraz Wrocławiem.
To był niezapomniany i bogaty we wspaniałe doświadczenia edukacyjno-kulturalne tydzień.